TR1/MCRW12A
DigiKey Part Number
TR1/MCRW12A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR1/MCRW12A
Description
FUSE BRD MNT 12A 125VAC/DC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
12 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR1/MCRW12A Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Part Status
Obsolete
Melting I²t
35.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.006 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V