TR1/MCRS2.5A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
2.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
TR1/MCRS2.5A
DigiKey Part Number
TR1/MCRS2.5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR1/MCRS2.5A
Description
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC AXL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Part Status
Obsolete
Melting I²t
6.1
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.08 Ohms