TR/3216FF-1.5A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 19.789
Datasheet
Upgrade
Eaton - Electronics Division
In Stock: 37
Datasheet
Upgrade
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.858
Littelfuse Inc.
Similar
YAGEO
In Stock: 36
1.5 A 32 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
Eaton Surface Mount Circuit Protection Devices
TR/3216FF-1.5A
DigiKey Part Number
283-2446-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR/3216FF-1.5A
Description
FUSE BRD MT 1.5A 32VAC 63VDC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Obsolete
Melting I²t
0.047
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.90mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
0.119 Ohms