SMDJ16AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
26V Clamp 115.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMDJ16AH
DigiKey Part Number
283-SMDJ16AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ16AH
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
115.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V