SMCJ43AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
69.4V Clamp 21.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMCJ43AH
DigiKey Part Number
283-SMCJ43AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ43AH
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V