SMBJ160CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
259V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
High Power TVS Diodes
SMBJ160CAH
DigiKey Part Number
283-SMBJ160CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ160CAH
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V