SM8S26CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 228
Datasheet
42.1V Clamp 157A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
High Power TVS Diodes
Automotive High Reliability TVS Diodes
SM8S26CAH
DigiKey Part Number
283-SM8S26CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S26CAH
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO218AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
157A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V