SM8S18AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
29.2V Clamp 226A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
High Power TVS Diodes
Automotive High Reliability TVS Diodes
SM8S18AH
DigiKey Part Number
283-SM8S18AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S18AH
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO218AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
226A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V