SDCHA1V8040-2R2-R
DigiKey Part Number
283-SDCHA1V8040-2R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SDCHA1V8040-2R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SDCHA1V8040-2R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDCHA1V8040-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2UH 7.4A 11.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Inductor 7.4 A 11.5mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
11.5mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
57MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9.8A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)