SD8350-3R9-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Sumida America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for SD8350-3R9-R is not available
SD8350-3R9-R
DigiKey Part Number
283-SD8350-3R9-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD8350-3R9-R
Description
FIXED IND 3.9UH 4.5A 19 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.9 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.5 A 19mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SD8350-3R9-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
19mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.374" L x 0.327" W (9.50mm x 8.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)