SD7030-3R3-R
DigiKey Part Number
513-1481-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1481-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1481-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD7030-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 3.7A 24 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.7 A 24mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SD7030-3R3-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)