SD3814-150-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 2.971
Datasheet
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 574 mA 481mOhm Nonstandard
SD3814-150-R
DigiKey Part Number
SD3814-150-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD3814-150-R
Description
FIXED IND 15UH 574MA 481 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SD3814-150-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
702mA
DC Resistance (DCR)
481mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance
±15%
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)