SD3110-4R7-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 2.067
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 3.115
Datasheet
Image for SD3110-4R7-R is not available
SD3110-4R7-R
DigiKey Part Number
SD3110-4R7-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD3110-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 590MA 285 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 590 mA 285mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
SD3110-4R7-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
680mA
DC Resistance (DCR)
285mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)