SD3110-1R0-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Image for SD3110-1R0-R is not available
SD3110-1R0-R
DigiKey Part Number
SD3110-1R0-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD3110-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 1.21A 68.3 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.21 A 68.3mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
SD3110-1R0-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.47A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
68.3mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)