RL0607-821-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Image for RL0607-821-R is not available
RL0607-821-R
DigiKey Part Number
RL0607-821-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL0607-821-R
Description
FIXED IND 820UH 219MA 4.13 OHM
Customer Reference
Detailed Description
820 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 219 mA 4.13Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Category
Current - Saturation (Isat)
170mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
4.13Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
2MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" Dia (5.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.287" (7.30mm)