PTR060V0090-TR
DigiKey Part Number
283-PTR060V0090-TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PTR060V0090-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0090-TR
Description
PTC RESET FUSE 60V 900MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 900 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
7.2 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
200 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
470 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.461" Dia x 0.118" T (11.70mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
900 mA
Height - Seated (Max)
0.618" (15.70mm)
Current - Trip (It)
1.8 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A