PTR060V0020-TR
DigiKey Part Number
283-PTR060V0020-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0020-TR
Description
PTC RESET FUSE 60V 200MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 200 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
2.2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.83 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
4.4 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Current - Trip (It)
400 mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A