PTR016V1200-TR
DigiKey Part Number
283-PTR016V1200-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR016V1200-TR
Description
PTC RESET FUSE 16V 12A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 12 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
7.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
9 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.689" L x 0.122" W (17.50mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
12 A
Height - Seated (Max)
1.102" (28.00mm)
Current - Trip (It)
20.4 A
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Current - Max
100 A