MSMA1225R0030FGM
DigiKey Part Number
283-MSMA1225R0030FGMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMA1225R0030FGM
Description
RES 0.003 OHM 1% 3W 1225
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 mOhms ±1% 3W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.045" (1.15mm)