MPIA4040R3-100-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 2.793
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 16.816
Datasheet
10 µH Shielded Molded Inductor 1.5 A 213mOhm Max Nonstandard
MPI4040 Series_View 2
MPIA4040R3-100-R
DigiKey Part Number
MPIA4040R3-100-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPIA4040R3-100-R
Description
FIXED IND 10UH 1.5A 213 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
3.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
213mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)