MOV20V485Y
DigiKey Part Number
283-MOV20V485Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV20V485Y
Description
VARISTOR 780V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
780 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
858 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
265J
Packaging
Bag
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
510 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
485 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
640 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
702 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
780 V