MOV10V510Y-AP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 775
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
YAGEO
In Stock: 0
820 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
MOV10V510Y-AP
DigiKey Part Number
283-MOV10V510Y-APTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV10V510Y-AP
Description
VARISTOR 820V 2.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
902 V
Energy
85J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
120 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
510 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
670 V
Varistor Voltage (Min)
738 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
820 V