MOV10V230Y
DigiKey Part Number
283-MOV10V230Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV10V230Y
Description
VARISTOR 360V 2.5KA DISC 10MM
Detailed Description
360 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Energy
47J
Packaging
Bag
Capacitance @ Frequency
280 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V