MFBM1V2012-600-R
DigiKey Part Number
283-MFBM1V2012-600-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFBM1V2012-600-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFBM1V2012-600-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFBM1V2012-600-R
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 3.5A 40mOhm
Category
Current Rating (Max)
3.5A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz