MCQ1V2012-R390-R
DigiKey Part Number
283-MCQ1V2012-R390-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCQ1V2012-R390-R
Description
FIXED IND 390NH 200MA 500 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 nH Unshielded Multilayer Inductor 200 mA 500mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
500mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
25 @ 25MHz
Series
Frequency - Self Resonant
135MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
0805
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)