MCL2V0603-680-R
DigiKey Part Number
283-MCL2V0603-680-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL2V0603-680-R
Description
FIXED IND 68NH 80MA 3.2 OHM SMD
Detailed Description
68 nH Unshielded Multilayer Inductor 80 mA 3.2Ohm Max 0201 (0603 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
3.2Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 300MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.2GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
300 MHz
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)