MCL2V0603-2R7-R
DigiKey Part Number
283-MCL2V0603-2R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MCL2V0603-2R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL2V0603-2R7-R
Description
FIXED IND 2.7NH 300MA 250 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 250mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
14 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
9.2GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)