MCL2V0603-1R0-R
DigiKey Part Number
283-MCL2V0603-1R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MCL2V0603-1R0-RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL2V0603-1R0-R
Description
FIXED IND 1NH 600MA 80 MOHM SMD
Detailed Description
1 nH Unshielded Multilayer Inductor 600 mA 80mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
14 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)