MCL2012V2-271-R
DigiKey Part Number
283-MCL2012V2-271-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL2012V2-271-R
Description
FIXED IND 270NH 300MA 1.8 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 1.8Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
1.8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
350MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0805
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)