MCL1608V2-5R6-R
DigiKey Part Number
283-MCL1608V2-5R6-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MCL1608V2-5R6-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MCL1608V2-5R6-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL1608V2-5R6-R
Description
FIXED IND 5.6NH 500MA 250 MOHM
Detailed Description
5.6 nH Unshielded Multilayer Inductor 500 mA 250mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)