MCL1608V2-331-R
DigiKey Part Number
283-MCL1608V2-331-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MCL1608V2-331-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MCL1608V2-331-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL1608V2-331-R
Description
FIXED IND 330NH 150MA 2.8 OHM
Detailed Description
330 nH Unshielded Multilayer Inductor 150 mA 2.8Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
2.8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
350MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)