MCL1608V2-150-R
DigiKey Part Number
283-MCL1608V2-150-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL1608V2-150-R
Description
FIXED IND 15NH 300MA 500 MOHM
Detailed Description
15 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 500mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
500mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.3GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)