MCL1005-7R5-R
DigiKey Part Number
283-MCL1005-7R5-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MCL1005-7R5-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MCL1005-7R5-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL1005-7R5-R
Description
FIXED IND 7.5NH 300MA 400 MOHM
Detailed Description
7.5 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 400mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.7GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)