MCL1005-390-R
DigiKey Part Number
283-MCL1005-390-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MCL1005-390-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MCL1005-390-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL1005-390-R
Description
FIXED IND 39NH 200MA 1 OHM SMD
Detailed Description
39 nH Unshielded Multilayer Inductor 200 mA 1Ohm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.2GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)