MCL1005-1R0-R
DigiKey Part Number
283-MCL1005-1R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MCL1005-1R0-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MCL1005-1R0-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCL1005-1R0-R
Description
FIXED IND 1NH 400MA 100 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 nH Unshielded Multilayer Inductor 400 mA 100mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Supplier Device Package
0402
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)