FPV1507-500-R
DigiKey Part Number
283-4583-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4583-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4583-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPV1507-500-R
Description
FIXED IND 500NH 25A 1.15 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 nH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 25 A 1.15mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
40A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.15mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Q @ Freq
135 @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.575" L x 0.327" W (14.60mm x 8.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)