Image for EM256508H-BKL1 is not available
EM256508H-BKL1
DigiKey Part Number
283-EM256508H-BKL1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM256508H-BKL1
Description
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
16 A
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-26 AWG
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
8
Features
Positions Stamped, Retention Latches (Non-Wire Side)
Positions Per Level
8
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Screw Size
M3
Pitch
0.200" (5.08mm)
Torque - Screw
0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Brass
Termination Style
Screw
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.570" (14.48mm)