EFY2S30K472B012LH
DigiKey Part Number
283-EFY2S30K472B012LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFY2S30K472B012LH
Description
CAP FILM 0.0047UF 10% 300VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)