EFX2S30K335D122LH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 100
KEMET
3.3 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Safety Metalized Polypropylene Film Capacitors
What is a Film Capacitor?
EFX2S30K335D122LH
DigiKey Part Number
283-EFX2S30K335D122LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFX2S30K335D122LH
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.331" (33.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V