EFPLS1GJ394E052LH is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.39 µF Film Capacitor 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EFPLS1GJ394E052LH
DigiKey Part Number
283-EFPLS1GJ394E052LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLS1GJ394E052LH
Description
CAP FILM 0.39UF 5% 1600VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
12.5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.630" W (42.00mm x 16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.161" (29.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)