EFPLS1DJ125E152LH is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1.2 µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EFPLS1DJ125E152LH
DigiKey Part Number
283-EFPLS1DJ125E152LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLS1DJ125E152LH
Description
CAP FILM 1.2UF 5% 1300VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
7 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - DC
1300V (1.3kV)
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)