EFPLA2AJ473C042LH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1.685
Datasheet
In Stock: 679
0.047 µF Film Capacitor 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EFPLA2AJ473C042LH
DigiKey Part Number
283-EFPLA2AJ473C042LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLA2AJ473C042LH
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 2000VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
13 mOhms