EFDKS1CJ206F024DH
DigiKey Part Number
283-EFDKS1CJ206F024DH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKS1CJ206F024DH
Description
CAP EFDKS 1200VDC 20UF J 4LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.811" (46.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)