EFDKA90J706F064DH
DigiKey Part Number
283-EFDKA90J706F064DH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA90J706F064DH
Description
CAP EFDKA 900VDC 70UF J 4LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Height - Seated (Max)
2.598" (66.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
ESR (Equivalent Series Resistance)
4 mOhms