EFDKA60K186D132LHT
DigiKey Part Number
283-EFDKA60K186D132LHT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA60K186D132LHT
Description
CAP FILM 18UF AUTO 600VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.488" (37.80mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
600V
ESR (Equivalent Series Resistance)
4 mOhms