EFDKA45K806E174DH
DigiKey Part Number
283-EFDKA45K806E174DH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA45K806E174DH
Description
CAP FILM 80UF 10% 450VDC RAD
Detailed Description
80 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.008" (51.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
450V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.8 mOhms