EFDKA1CK156F014BH
DigiKey Part Number
283-EFDKA1CK156F014BH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA1CK156F014BH
Description
CAP FILM 15UF 10% 1200VDC RAD
Detailed Description
15 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
2.264" L x 0.984" W (57.50mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.811" (46.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
13 mOhms