EFDKA1BK506F064DH
DigiKey Part Number
283-EFDKA1BK506F064DH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA1BK506F064DH
Description
CAP FILM 50UF 10% 1100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.598" (66.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.6 mOhms