DRAP124-102-R
DigiKey Part Number
283-DRAP124-102-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRAP124-102-R
Description
FIXED IND 1MH 380MA 3.52 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Shielded Inductor 380 mA 3.52Ohm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.52Ohm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
Current - Saturation (Isat)
629mA