DRA73-8R2-R
DigiKey Part Number
283-DRA73-8R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA73-8R2-R
Description
FIXED IND 8.2UH 2.3A 53 MOHM SMD
Detailed Description
8.2 µH Shielded Wirewound Inductor 2.3 A 53mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DRA73-8R2-R Models
DC Resistance (DCR)
53mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)
Current - Saturation (Isat)
2.74A